Ti is úgy érzitek, hogy alaposan felpörgött a fotóipar az elmúlt hetekben? Hát a Panasonic is rátesz egy lapáttal, vagy inkább kettővel: Hivatalosan is lelepleződött a Full Frame szenzoros S1 és S1R fejlesztése, melyeket elsősorban professzionális felhasználásra szán a gyártó, megalkotásukban pedig a Leica és a Sigma is ott szorgoskodik.
Tegnap már híreztünk a pletykákról, hogy a Panasonic, Leica és a Sigma együtt dolgozik azon, hogy minél nagyobb szeletet kiharapjanak a Full Frame MILC piacból. Ez az együttműködés “L-Mount Alliance” névre keresztelt szövetségben ölt testet és rögtön jön is a lényeg: A Panasonic nem egy n+1 saját fejlesztésű objektív foglalatot vezet be a piacra, hanem a Leica által már működtetett L-bajonettet fogja használni.
- Panasonic S1 – Ezt a 24 megapixeles vázat a Panasonic elsősorban azoknak szánja, akik videózással és fotózással is foglalkoznak.
- Panasonic S1R – A 47 megapixeles nagytesó főleg a nagyfelbontású fotózásra igényt tartó profi fotósok gépe lesz.
Közös S1 és S1R funkciók:
- 4K videó (60 fps-ig)
- DFD AF rendszer
- Dual IS képstabilizáció (váz + objektív összedolgozik)
- Nagy pontosságú és gyors zárszerkezet
- Nagy felbontású, nagy keresőképet adó EVF
- Dupla kártyahely (XQD, SD)
- 3 tengelyen dönthető LCD képernyő
- Időjárásálló felépítés (ide értve az extrém hőmérsékleteket is)
A gépek jelenleg fejlesztés alatt állnak, így a Photokina alatt egyelőre csak prototípusok kerülnek kiállításra. A 4K 60 fps komoly fegyvertény lehet a Panasonic kezében a videósok szívéhez vezető úton, főleg azt nézve, hogy ezen a területen a Panasonic már jelenleg is népszerűnek számít, ám sokan lehet éppen annyi dinamikát vagy érzékenységet hiányolnak a vázaikból, ami a Full Frame szenzorral már megugorható.
Külön kiemelendő a dupla kártyahely, ami néhány újoncnak, mint a Canon vagy a Nikon nem feltétlenül jött össze. Nem hiába számít a MILC piac legrégebbi úttörőjének a Panasonic (az Olympus mellett, amellyel közösen dolgozta ki a Micro 4/3 rendszert is). A Panasonic 2020-ra tíznél is több natív objektív megjelenését ígéri, amihez a Leica és a Sigma is hozzáteszi majd a magáét, de a közös objektív foglalat okán a Leica már meglévő üvegei is használhatók lesznek a startnál.