Bár az ország közel sem egységesen havazódott be, azért idén is lehet találni olyan tájakat, melyeket elegendő mennyiségű hó borít ahhoz, hogy kimenjünk fotózni. Számos nagyváros, így Budapest is száraz maradt, így sok kezdőt csábít a vidék, de nem árt néhány apróságra odafigyelni, hogy ne egy egybefüggő káromkodás legyen a kirándulás központi eleme.

Bár az ország közel sem egységesen havazódott be, azért idén is lehet találni olyan tájakat, melyeket elegendő mennyiségű hó borít ahhoz, hogy kimenjünk fotózni. Számos nagyváros, így Budapest is száraz maradt, így sok kezdőt csábít a vidék, de nem árt néhány apróságra odafigyelni, hogy ne egy egybefüggő káromkodás legyen a kirándulás központi eleme.

A fagyott akkumulátor nem lesz jó barátunk

Nincs az a kézikönyv ami ne írná le, hogy az akkumulátorok egyik természetes ellensége a hideg, mégis sokan meglepődnek azon ha a szokásosnál sokkal gyorsabban merül le. Érdemes csere akkukkal készülni, azokat is a kabát belső zsebében tartani, hogy a testünk melege ne hagyja őket vészesen kihűlni.

Úgy fogsz izzadni, mintha nyár lenne

Sokan nem gondolják, hogy télen is lehet legalább annyira (ha nem jobban) izzadni, mint nyáron. Csak éppen ez télen egyáltalán nem kívánatos, hiszen ez egyenes út a kihűléshez és a fotókat biztosan taknyosan, betegszabadság alatt lábadozva fogjuk szerkeszteni. Tudjuk már anyutól, hogy sapka, sál, kesztyű nélkül ne induljunk el, de akármilyen hideg is van, nem érdemes légmentesen lezárni a testünket. Érdemes direkt téli (sport) ruházatban elindulni, ami akár hónaljnál nyitható. Ha kimelegszünk, hagyjuk szellőzni pár percig. Ha leizzadtunk, túl késő. A praktikus a természetes testhő megtartása.

Tartsd kívül a vizet

Nem csak az izzadás kerülendő, de a ruházat vagy éppen a fotós táska átázása is. Érdemes magas szárú, vízhatlan cipőt felvenni, ez egyébként a bokát is jobban tartja az egyenetlen erdei terepen. A nadrág és a kabát is lehetőleg taszítsa a vizet, senki nem akar egy tocsogós szivaccsal a testén mászkálni a téli hidegben. A télisportokhoz tervezett ruházat kiváló lehet hővédelem és vízhatlanság szempontjából is. A kamerát is védeni kell a víztől, de nem a külsejére tapadt hó az igazán veszélyes, hanem a belső páralecsapódás.

Romantikus egyedül, csak nem praktikus

Ha nem vagyunk nagyon tapasztalt természetjárók, akkor jobban járunk azzal, ha nem tökegyedül vágunk neki az erdőnek vagy a hegyeknek. Már egy egészen apró sérüléssel is nehéz lesz egyedül a hazajutás és ha többen is figyelnek az útra, nehezebb eltévedni. Noha a mai telefonok már mind rendelkeznek GPS-el, azért nem árt felkészülni egy teljes lemerülésre, legyen azért nálunk hagyományos térkép is.

Kapcsold ki, vagy el se indulj

A mai okostelefonok akkumulátoros üzemideje igen csekély a korábbi nyomógombos csodákhoz képest, ráadásul a hideg őket is érzékenyen érinti, ahogy azt már megvitattuk. Érdemes ezért kikapcsolva tartani a telefont, hogy baj esetén legyen miről telefonálni. Na meg aki nem tudja élvezni a tökéletes csendet és még ilyenkor is non-stop elérhető akar lenni, annak nem is biztos, hogy tényleg ez való, maradjon inkább a városhatáron belül.

Kék óra, csak a kék óra

A téli tájfotózás egyik kedvelt húzása a kék óra kihasználása. Ez egy megközelítőleg egy órás időtartam, amikor a nap már ugyan lement, de még nem teljesen sötét az égbolt, hanem inkább gyönyörű mélykék színben ragyog. Ez a havat is gyönyörű kékre színezi, ügyesen megválasztva a színhőmérsékletet pedig kellemes hűvös tónusvilágú tájfotókra van kilátás. Ugyanez működik napfelkelte előtt is, csak fordított sorrendben. Az interneten számos kalkulátor fellelhető, hogy egy adott földrajzi helyszínen mettől meddig tart majd a kék óra. Azzal érdemes számolni, hogy az esti kék óra után beáll a tökéletes sötétség, így ezt inkább az autónk vagy szállásunk közelében várjuk meg.

Németh Lajostól szeretettel

A végére hagyjuk a legfontosabbat: Soha ne induljunk el anélkül, hogy előre megnéznénk a várható időjárást. Nem biztos, hogy a legnagyobb hóviharban, ónos esőben vagy szélben érdemes egyet kirándulni. Jó ötlet előre tájékozódni egy erdő vagy tájvédelmi körzet tulajdonosánál, hogy nincs-e véletlenül látogatási tilalom, mint ahogy decemberben az ónos eső miatt a Normafa és a Pilis látogatása is szigorúan tilos és életveszélyes volt.


Warning: require(/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag): failed to open stream: Success in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532

Warning: require(/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag): failed to open stream: No such device in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532

Fatal error: require(): Failed opening required '/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag/' (include_path='.') in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532
WordPress › hiba

Súlyos hiba történt a webhelyünkön.

További információ a WordPress hibák megtalálásáról.