Manapság már hegyekben állnak a táblagépekhez vagy akár az okosmobilokhoz tervezett digitális tollak (stylus), melyek nem csak megjelenésükben, hanem minőségükben is komoly eltéréseket mutatnak. Az egy-két ezer forintos névtelen daraboktól a pár ezer forintos márkás tollig mindenféle pénztárcához találunk megfelelő választást. A Wacom főleg ez utóbbi csoportba tartozik és ebben tesztben azt vizsgáljuk, hogy vajon képesek-e többet és jobbat nyújtani, vagy csak a Bamboo feliratért kell fizetni.

Manapság már hegyekben állnak a táblagépekhez vagy akár az okosmobilokhoz tervezett digitális tollak (stylus), melyek nem csak megjelenésükben, hanem minőségükben is komoly eltéréseket mutatnak. Az egy-két ezer forintos névtelen daraboktól a pár ezer forintos márkás tollig mindenféle pénztárcához találunk megfelelő választást. A Wacom főleg ez utóbbi csoportba tartozik és ebben tesztben azt vizsgáljuk, hogy vajon képesek-e többet és jobbat nyújtani, vagy csak a Bamboo feliratért kell fizetni.


Wacom Bamboo Stylus Duo – Golyóstollként és stylusként is funkcionál

Aki otthonosan mozog a Wacom ökoszisztémában (van ezzel így egy pár grafikus a szakmában), az tudja, hogy a Bamboo termékvonal elsősorban az amatőröknek és hobbi grafikusoknak készül, de a fotósok is megtalálják benne a számításukat. Így nem meglepő, hogy ezzel a névvel dobta piacra a Wacom a táblagépekhez tervezett stylusokat, hiszen ezek nem a professzionális grafikai munkáról szólnak, hanem hobbi szintű felhasználásról vagy éppen vázlatok, skiccek készítéséről. De a termékcsoporton belül és kétféle működési elvet különböztetünk meg.


Bal oldalon a kapacitív gumis verzió, jobbra pedig egy valódi stylus, de csak a támogatott gépekhez

Az egyik a hagyományos, kapacitív érintőképernyőhöz tervezett, puha gumírozott véggel rendelkező stylus. Ezek alapesetben nem biztosítanak nyomásérzékenységet, persze ez alól kivétel az amikor az alkalmazás képes felismerni azt, hogy mekkora felület érintkezik a képernyővel. Ha a stylust jobban rányomjuk, akkor a gumi benyomódik és nagyobb felülettel érintkezik (mintha az ujjunkat nyomnánk rá jobban a képernyőre), ehhez pedig különféle akciókat társíthatunk, például megnőhet az ecsetvastagság vagy feldolgozhatja nyomásérzékenységként is. Sajnos a technika jellegéből adódik, hogy nem túl pontos, így számoljunk azzal, hogy hagyományos kapacitív érintőképernyőn nem lesz (pontos) nyomásérzékenységünk.


A gumis véget benyomva megnő az érintkező felület, bizonyos alkalmazások (pl: ArtRage) ezt felismerik

Ez persze nem jelenti, hogy ezek a tollak használhatatlanok, hiszen alapvetően a hagyományos ceruza tartást imitálják és így sokkal könnyebb a képernyőre rajzolni (gyakorlatilag bármit), mintha azt a pucér ujjvégeinkkel próbálnánk. Amiben a Wacom tollai túlmutatnak az olcsóbb névtelen stylusokon, az persze az anyagminőség, ide értve a tollak fém testét, de egy másik fontos tényezőt is: A gumiborítás egy rendkívül kis ellenállású bevonatot kapott, így sokkal jobban és kényelmesebben siklik a képernyőn, nincs „radírozós” érzésünk. A kapacitív tollak, bármilyen kapacitív érintőképernyővel működnek (ez a jelenlegi táblagép és okostelefon felhozatal szinte egészét jelenti), így iPad, iPhone, Nexus 7 vagy éppen Samsung Galaxy Note kütyükkel is használhatók.


Wacom Bamboo Stylus Feel – A Samsung Galaxy Note S-Pen kiváltására

A másik nagy csoportot a „feel” stylusok jelentik, melyek már épp úgy nyomásérzékeny tollheggyel rendelkeznek, mint az asztali digitalizáló tábláknál megszoktuk. Ezek EMR (elektromágneses rezonancia) technológiával működnek és a táblagépnek támogatnia kell, hogy működjön. Ezek között a legelterjedtebb a Samsung Galaxy Note termékcsalád, ide értve a telefonokat vagy a Note 10.1 táblagépet. Ezek esetében a tollunk már képes nyomásérzékenységre vonatkozó adatokat átadni a táblagépnek és ha a grafikai alkalmazásunk képes rá, akkor fel is dolgozza. Azért ne gondoljuk, hogy majd így fillérekért jutunk Wacom Cintiq színvonalú „on screen” digitális rajztáblához, jelenleg még igen szegény a felhozatal alkalmazások tekintetében, melyben kihasználhatjuk. Viszont jó hír, hogy bármilyen más rajz alkalmazásban is használhatók, igaz ott nyomásérzékenység nélkül, de a gumi végű stylusoknál így is sokkal nagyobb élményt nyújt, mintha egy igazi golyóstollal firkálnánk, innen is a termék “feel” elnevezése.


Bamboo Stylus Feel és Feel Carbon – Utóbbihoz több tollhegy és annál is több elegancia jár

Nem ejtettünk még szót a Wacom Bamboo Stylus család másik nagy vonzerejéről, ez pedig a sokrétűség, amivel minden igényre létezik egy megfelelő variáns. Már a kapacitív tollakból is négyféle kiadást (és féltucatnyi színt) vehetünk szemügyre. Az alapmodell a Wacom Bamboo Stylus Solo (lásd: legfelső fotó), mely hagyományos golyóstollra emlékeztet egy gumi „bumszlival” a végén. Elegáns, ezüstös fém testet kapott, de elérhető belőle kék, zöld, pink, narancs és fehér szín is. Ha csak egy normál méretű kapacitív tollat szeretnénk, akkor kiváló választás.


Wacom Bamboo Stylus Mini – Hordhatjuk a gépre csatlakoztatva

Ennél sokkal kisebb a Bamboo Stylus Mini, mely főleg okostelefonok mellé ajánlott és, hogy ne hagyjuk el (vagy éppen azért, hogy elhagyjuk, nézőpont kérdése) a telefon audio csatlakozójába is csatlakoztathatjuk, így az a készüléken fog fityegni. A fogása inkább olyan, mint a krétáé vagy a széné, ebből is akkora a színválaszték, mint a Solo esetén.


Wacom Bamboo Stylus Pocket – Összecsukható kiadás ha a Mini túl mini lenne

Aki viszont szereti a kompakt méretet, de nem akar apró tollal rajzolni, annak a Bamboo Stylus Pocket lehet a jó választás, mely összecsukható. Ennek további előnye, hogy kapunk hozzá pót gumi véget (ha esetleg elkopna), illetve a díszítő gyűrűk is cserélhetők, hogy más és más színekkel szabjuk egyedire. A kapacitív kínálatban már csak a Bamboo Stylus Duo (lásd: második fotó) van hátra, melynek egyik végén a gumi dudort találjuk, míg a túloldalon egy golyóstoll van. Praktikus „kettő az egyben” kiadás, ha amúgy is szeretünk magunknál tartani hagyományos íróeszközt, de egy táblagépet is hordunk kabát zsebben vagy táskában.


Az összecsukható Pocket és a tengernyi kiegészítője

Kétség kívül a legérdekesebbek a „feel” családba tartozó, nyomásérzékeny tollak. Ezek között két kiadás járt nálunk, az egyik az alapmodell, míg a másik a luxus kivitel. Az alapmodellhez két pót tollhegyet kapunk és a megszokott kiszedő gyűrűt, illetve a toll kupakja levehető, hogy a táskába elrakva védje a benyomható hegyet. A drágább kiadás már elegáns díszdobozban érkezik, szénszálas testet kapott és kettő helyett már négy csere tollhegy jár mellé. Mindkettő esetében ott van az asztali Wacom stylusoknál megszokott nyomógomb, amire radír módot vagy kattintást is programozhatunk.


Wacom Bamboo Stylus Feel Carbon – Elegáns szénszálas stylus és hozzá méltó díszdoboz

Konklúzió

Az talán senkit sem ér meglepetésként, hogy ennél olcsóbban is vásárolhatunk táblagépünk mellé kapacitív tollat. De azt kevés gyártó mondhatja el magáról, hogy ilyen minőséget is tud produkálni. A Wacom jó munkát végzett az alacsony súrlódású gumi bevonattal, így tényleg kényelmesen siklik a képernyőn bármelyik darab és nincs olyan „radírozós” vagy akadozós érzésünk, mint az olcsóbb kapacitív stylusoknál. Az is benne van a pakliban, hogy az elegáns megjelenésért is fizetni kell, mely szempontból szintén jól vizsgáztak a tollak, mindegyik prémium fém testet kapott és bizonyára sok márkahű grafikust tölt el jó érzéssel, hogy a Bamboo felirat szerepel rajtuk. Az igazán nagy durranás mégis a nyomásérzékeny „feel” sorozat, persze csak ha EMR kompatibilis táblagéppel rendelkezünk (a gyártó egyébként a Samsung Galaxy Note eszközökhöz ajánlja őket a termék dobozán), ebből pedig a táblagép piacon még mindig nagy szelettel rendelkező iPad sajnos kimarad. Ezt némileg egyensúlyozza a cikk írása alatt bejelentett Intuos Creative Stylus, mely a „gumi dudor” mellett képes valós nyomásérzékenységet biztosítani az almás táblagépeknek.

A cikkben szereplő eszközöket a Trans-Europe Kft. bocsátotta rendelkezésünkre a teszt idejére, ezúton is köszönjük nekik! Ha valamelyik elnyerte a tetszésed, akkor az cikkben lévő linkeken meg is vásárolhatod őket.


Warning: require(/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag): failed to open stream: Success in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532

Warning: require(/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag): failed to open stream: No such device in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532

Fatal error: require(): Failed opening required '/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag/' (include_path='.') in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532
WordPress › hiba

Súlyos hiba történt a webhelyünkön.

További információ a WordPress hibák megtalálásáról.