A fényképeken sokféle színhiba fordulhat elő, amit később korrigálni kell – ezek egyike a színes szegély megjelenése a képen olyan helyen, ahol ez nem volt jelen. Szerencsére ez javítható.

A szegély megjelenését az okozza, ha a kamera lencséje nem képes megfelelően fókuszálni a különböző hullámhosszú fénysugarakat, és emiatt egy színes aura jelenik meg az objektum körül. Legjellemzőbb esetben akkor várható a megjelenése, ha erősen kontrasztos képet és/vagy széles rekesszel fényképezünk – mint a fent látható képen a szobor kezeinél.

Ennek oka általában, hogy a kamera lencséjébe beérkező fény szóródása miatt a fényképezőgép szenzorára nem pontosan az a kép érkezik meg, amit szabad szemmel láthatunk – ez okozza a színes aurát. Ennek a megoldására vezették be a két lencséből álló akromatikus lencséket, illetve később a 3 lencsét alkalmazó apokromatikus lencséket. Ez azonban jelentősen drágítja a jó minőségű kamerákban alkalmazott lencséket – amin az sem segít, hogy a valóban high-end lencsék alacsony szórású anyagokból állnak a hagyományos üveg helyett, amik tovább drágítják ezeket.

A hiba elkerülésének legegyszerűbb lépései:

  • kerüljük a magas kontrasztú képek készítését – ez ugyan triviálisnak tűnik, de a gyakorlatban nem olyan egyszerű megvalósítani; gyakori kiváltó oka egy ilyen helyzetnek egy kerítés, a lomb vagy a fényes nappali ég háttérként való megjelenése.
  • csökkentsük a rekesznyílást – noha csábító gondolat lehet a maximális rekesz használata, nagyban csökkenti a hiba megjelenését, ha eggyel kisebb mérettel dolgozunk.
  • ne használjunk extrém zoomot – minél nagyobb felületét használjuk a lencsénknek, annál nagyobb az esélye a hiba megjelenésének, ez ugyanis a lencse szélén erőteljesebben jelentkezik; épp ezért kisebb zoom mellett jelentősen csökkenthetjük a színes aura megjelenésének esélyét.
  • kerüljük a super zoom lencséket – ezek a legtöbb esetben széleskörű kromatikus aberrációk megjelenését okozzák, épp ezért kerülendők.

Szerencsére a Photoshop képes korrigálni az ilyen hibákat is, ha már jelen vannak a képünkön. A Filter – Distort – Lens Correction menü segítségével megnyitható ablakban van egy Chromatic Aberration beállítási lehetőség, amely két csúszka (egy vörös/cián és egy kék/sárga) mozgatásával segít a korrekcióval; a helyes beállítások eléréséhez célszerű nagyításban nézni a javítandó képet. Néha elég az egyik csúszka is a korrekcióhoz, de előfordulhat, hogy mindkettőn állítani kell.

A felső csúszka balra tolásával a vörös, jobbra mozgatásával a cián színű aurát javíthatjuk, hasonlóan az alsó csúszka balra mozgatása a kék, jobbra tolása a sárga aura tüntethető el. A javítás fázisában ne méretezzük át a képet és ne vágjunk le belőle, ez ráér később.

A javítással elérhető eredmény valami ilyesmi lesz:


Warning: require(/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag): failed to open stream: Success in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532

Warning: require(/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag): failed to open stream: No such device in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532

Fatal error: require(): Failed opening required '/web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-content/plugins/td-composer/legacy/Newsmag/' (include_path='.') in /web/htdocs3/printscreenhu/home/www/wp-includes/comment-template.php on line 1532
WordPress › hiba

Súlyos hiba történt a webhelyünkön.

További információ a WordPress hibák megtalálásáról.